Sunrans Outdoor Jacuzzier Swimming Pool Compact Type 3.85m Balboa Swim SPA Pool for Garden
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Accessories
- Headrest
- Capacity
- 5 persons
- Model NO.
- SR821
- Color
- White
- Features
- Bubble Massage, Jets, Lights, Waterfall
- Material
- Acrylic
- Shape
- Rectangle
- Seating
- 1 Persons
- Lounge
- 1 Persons
- SPA Part Product Dimension
- 3850mmx2200mmx1200mm
- Water Capacity
- 1597us Gallon/ 6050liters
- Container Load
- 1PC/20FT ; 6PCS/40hq
- Shell Colors
- 6 Color Available
- Shell Material
- Aristech Acrylic
- Control System
- America Balboa Control
- Jets Total (PC)
- 60
- Skirt
- Brown/ Grey / Black Color
- Structure
- Freestanding Tub
- Way of Control
- Computer Control
- Function
- Whirlpool/Massage Bathtubs, SPA Bathtubs
- Application
- Backyard\Garden\Hotel\Villa
- Certification
- CE
- Transport Package
- Wooden Box
- Specification
- 3850mmx2200mmx1200mm
- Trademark
- SUNRANS
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 901910
- Production Capacity
- 5000 Set/Sets Per Month
Product Images of Sunrans Outdoor Jacuzzier Swimming Pool Compact Type 3.85m Balboa Swim SPA Pool for Garden
Find Similar Products
Product Description

In strict accordance with international standards, we produce qualified wellness products with CE, ROHs, SAA, KC, ETL approval. Currently, our main markets are: Europe, North America, Southeast Asia, Australia. For examples, right now, we have been building up great business relationship with some countries like Belgium, France, Netherlands, Germany, Norway, UK, USA, Australia and Singapore.
Now SUNRANS has developed into a famous brand with seven series of products such as outdoor spa, spa pool, heat pump, indoor massage bathtub, baby spa, sauna room and gazebo. There are more than 400 items to meet the various needs of customers Customized operation is also acceptable. Also we have a special team for after sales service in order to improve customers' satisfaction.



| Seating | |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Lounge | 1 persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 3850mmx2200mmx1200mm |
| Packing dimension | 3950mmx2300mmx1300mm |
| Weight - Dry/Filled | 800KG/6850KG |
| Water capacity | 1597US Gallon/ 6050Liters |
| Container load | 1pc/20ft ; 6pcs/40HQ |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 3.0HP |
| Jet pump 2 | 3.0HP |
| Jet pump 3 | 3.0HP |
| Jet pump 4 | 2.0HP |
| Jet pump 5 | 2.0HP |
| Circulation pump | 1.0HP |
| Air blower | 1.5HP |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 13715 Watt 20.8A in 380V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 60 |
| Swim jets (pc) | 5 |
| Massage jets (pc) | 40 |
| Air jets (pc) | 15 |
| Filtration | |
| Filter | Front access filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 4 |
| Air regulater(pc) | 4 |
| Suctions (pc) | 6 |
| Gate valves (pc) | 12 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 2 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |


About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI252836". Items marked "" are certified.
Company Profile
Sunrans New Energy Technology Co., Ltd is a national high-tech enterprise. It is one of the important members of the Sunrans Group.
Sunrans is the professional manufacturer of Outdoor SPA and Heat pump which has more than 15 years experience in wellness industry. It owned 3 production bases in China which is more than 90, 000 square meters.
Since its foundation, Sunrans attaches much importance to product research and development. Now it has become a famous brand which specializes in 7 series of products as following: Outdoor SPA, Swim Pool SPA, Heat pump, Indoor Massage Bathtub, Baby SPA, Sauna Room, Infrared Sauna, etc.
There are more than 400 items to meet the various needs of customers. Customized operation is also acceptable. Also we have a special team for after sales service in order to improve customers' satisfaction.
In strict accordance with international standards, we produce qualified wellness products with CE, RoHS, SAA, KC, ETL approval. Currently, our main markets are: Europe, North America, Southeast Asia, Australia. For examples, right now, we have been building up great business relationship with some countries like Belgium, France, Netherland, Germany, Norway, UK, USA, Australia and Singapore.
"High Quality First, After-Sales Service First" is our Main Purpose of Co-operation. We aim to be serving to the customers with more excellent quality, professional service and competitive price. We believe in that we will get the achievement of the double Win with mutual effort
About Our Factory & Business Background
- Address
- Intersection of Xiang'er Road and Gongye 8th Road, Huizhou Industrial Transfer Industrial Park, Longmen County
- Terms of Payment
- LC, T/T, Western Union, Money Gram
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CFR, CIF, EXW
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Heat Pump, Hot Tub, Outdoor SPA, Swim SPA Pool, Sauna Room, Bathtub
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2010-05-01
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$2,900.00-3,300.00 / Set
-
US$13,754.00-15,076.00 / Piece
-
US$3,180.00-3,420.00 / Piece
-
US$12,900.00-13,900.00 / Set
-
US$1,900.00-2,200.00 / Piece
-
US$3,340.00-3,400.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Swim Pool
- Sunrans Outdoor Jacuzzier Swimming Pool Compact Type 3.85m Balboa Swim SPA Pool for Garden
Related Categories
Hot Searches
- Swimming Pool Factories
- China Pool Factories
- Pool Product
- Swimming Pool Product Factories
- CE Spa Swimming Pool
- Acrylic Spa Pool
- Square Spa Swimming Pool
- Customized Spa Swimming Pool
- Acrylic Swimming Spa
- Swim SPA Bulkbuy