Sunrans 4.2m Outdoor Garden Small Swimming Pool SPA Balboa Control System Swim SPA Pool with 4 Seat
| Customization: | Available |
|---|---|
| Age Group: | Adults |
| Pool Shape: | Square |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SR823
- Pool Type
- Spa Pool
- Occasion
- Gym, Garden, Playground
- Seating Capacity
- 4 People
- Size
- Medium
- Control Way
- Computer
- Material
- Acrylic
- OEM
- Accepted
- After-Sale Service
- Onsite/ Online Service
- Heat Pump
- Available
- Power Supply
- Suitable for Voltage in Various Countries
- Personal Demands
- Accepted
- Transport Package
- Film+ Foam+ Carton+ Wooden Frame.
- Specification
- 4300mm*2200mm*1300mm
- Trademark
- Sunrans
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 901910100
- Production Capacity
- 3000 PCS/Month
Product Description

| Seating | |
| Seating Capacity | 4 Persons |
| Lounge | 0 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 4300mmx2200mmx1300mm |
| Packing dimension | 4400mmx2300mmx1400mm |
| Weight - Dry/Filled | 680KG/ 6040KG |
| Water capacity | 1416 US Gallon/ 5360Liters |
| Container load | 1pc/ 20ft; 4pcs/ 40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 3.0HP |
| Jet pump 2 | 3.0HP |
| Jet pump 3 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | 1.5HP |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 10310Watt 15.7A in 380V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 47 |
| Swim jets (pc) | 5 |
| Massage jets (pc) | 28 |
| Air jets (pc) | 14 |
| Filtration | |
| Filter | Front access filters |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 2 |
| Air regulater(pc) | 2 |
| Suctions (pc) | 4 |
| Gate valves (pc) | 10 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| Headrest pillows(pc) | 2 |
| Support frame | #304 Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | 1 |
| Skirt: | Brown/ Grey / Black color |




1. Who are we?
We are R&D and manufacturer factory. We mainly develop and produce spa hot tub, swimming pool spa and also have sauna room, heat pump, massage bathtub, baby spa, gazebo.
2. Is it suitable for the electricity in my country?
Yes, we produce hot tubs according to the electricity of our customers' countries. And testing it well before delivery.
3. Must the hot tub be installed outside only?
While most hot tubs are installed outdoors, you can install them indoors just as easily.
4. What is the product certification you have?
Our products approved with CE, ROHS, SAA, KC, ETL etc. Also passed ISO9001 quality management system.
5. How often need to change the hot tub water?
Due to chemical buildup, many spas need to be drained and refilled every three to four months. But the timing depends on the water care system you choose and your usage habits.
6. What type of payment does your company accept?
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, Credit Card, Western Union, Papal.
7. How long is your product warranty?
-5 years warranty for bathtub structure
-One year warranty for acrylic surface
-1.5 years warranty for electronic equipment and controller
-1.5 years warranty for plumbing components
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Swim Pool
- Sunrans 4.2m Outdoor Garden Small Swimming Pool SPA Balboa Control System Swim SPA Pool with 4 Seat