Sunrans 2 Person Outdoor Hydrotherapy Hot Tub Luxury Whirlpool SPA with 2 Loungers
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Capacity
- 2 Persons
- Features
- Aromatherapy, Chromatherapy Lighting, Digital Control Panel, Heated Backrest, Ozone Sterilization, Waterfall Faucet
- Model NO.
- SR843
- Installation Type
- Freestanding
- Jet Type
- Air Jet
- Massage Functions
- Back Massage, Foot Massage, Full Body Massage, Leg Massage
- Material
- Acrylic
- Shape
- Square
- Key Word
- SPA Hot Tub
- Seating Capacity
- 0 Person
- Lounge
- 2 Persons
- Product Dimension
- 1850X1450X880mm
- Weight - Dry/Filled
- 320kg/ 1376kg
- Container Load
- 7PCS/ 20FT; 15PCS/ 40FT
- Shell Material
- Aristech Acrylic
- Control System
- America Balboa Control
- Jets Total (PC)
- 19PCS
- Support Frame
- #304 Stainless Steel
- Function
- Whirlpool/Massage Bathtubs, SPA Bathtubs
- Certification
- CE, ISO9001, RoHS, SAA, Kc, ETL
- After-Sales Service
- Online Technical Support
- Transport Package
- Wooden Box
- Specification
- 1850x1450x880mm
- Trademark
- SUNRANS
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 901910
- Production Capacity
- 5000 Set/Sets Per Month
Product Images of Sunrans 2 Person Outdoor Hydrotherapy Hot Tub Luxury Whirlpool SPA with 2 Loungers
Find Similar Products
Product Description
| Seating | |
| Seating Capacity | 0 Person |
| Lounge | 2 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 1850x1450x880mm |
| Packing dimension | 1950x1550x980mm |
| Weight - Dry/Filled | 320KG/ 1376KG |
| Water capacity | Approx158 US Gallon/ 600 Liters |
| Container load | 7pcs/ 20ft; 15pcs/ 40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Circulation pump | 0.53HP |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | America Balboa control |
| Max power consumption: | 5535Watt 25.1A in 220V 50Hz |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Jet Configurations | |
| PVC Jets total (pc) | 19 |
| Massage jets(pc) | 19 |
| Air jets(pc) | N/A |
| Filtration | |
| Filter | Top-mount filter |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 200mg/h |






1. Who are we?
We are R&D and manufacturer factory. We mainly develop and produce spa hot tub, swimming pool spa and also have sauna room, heat pump, massage bathtub, baby spa, gazebo.
2. Is it suitable for the electricity in my country?
Yes, we produce hot tubs according to the electricity of our customers' countries. And testing it well before delivery.
3. Must the hot tub be installed outside only?
While most hot tubs are installed outdoors, you can install them indoors just as easily.
4. What is the product certification you have?
Our products approved with CE, ROHS, SAA, KC, ETL etc. Also passed ISO9001 quality management system.
5. How often need to change the hot tub water?
Due to chemical buildup, many spas need to be drained and refilled every three to four months. But the timing depends on the water care system you choose and your usage habits.
6. What type of payment does your company accept?
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, Credit Card, Western Union, Papal.
7. How long is your product warranty?
-5 years warranty for bathtub structure
-One year warranty for acrylic surface
-1.5 years warranty for electronic equipment and controller
-1.5 years warranty for plumbing components
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI252836". Items marked "" are certified.
Company Profile
Sunrans New Energy Technology Co., Ltd is a national high-tech enterprise. It is one of the important members of the Sunrans Group.
Sunrans is the professional manufacturer of Outdoor SPA and Heat pump which has more than 15 years experience in wellness industry. It owned 3 production bases in China which is more than 90, 000 square meters.
Since its foundation, Sunrans attaches much importance to product research and development. Now it has become a famous brand which specializes in 7 series of products as following: Outdoor SPA, Swim Pool SPA, Heat pump, Indoor Massage Bathtub, Baby SPA, Sauna Room, Infrared Sauna, etc.
There are more than 400 items to meet the various needs of customers. Customized operation is also acceptable. Also we have a special team for after sales service in order to improve customers' satisfaction.
In strict accordance with international standards, we produce qualified wellness products with CE, RoHS, SAA, KC, ETL approval. Currently, our main markets are: Europe, North America, Southeast Asia, Australia. For examples, right now, we have been building up great business relationship with some countries like Belgium, France, Netherland, Germany, Norway, UK, USA, Australia and Singapore.
"High Quality First, After-Sales Service First" is our Main Purpose of Co-operation. We aim to be serving to the customers with more excellent quality, professional service and competitive price. We believe in that we will get the achievement of the double Win with mutual effort
About Our Factory & Business Background
- Address
- Intersection of Xiang'er Road and Gongye 8th Road, Huizhou Industrial Transfer Industrial Park, Longmen County
- Terms of Payment
- LC, T/T, Western Union, Money Gram
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CFR, CIF, EXW
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Heat Pump, Hot Tub, Outdoor SPA, Swim SPA Pool, Sauna Room, Bathtub
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2010-05-01
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$8,397.00-9,031.00 / Piece
-
US$2,014.00-2,166.00 / Piece
-
US$2,200.00-2,600.00 / Piece
-
US$425.00-527.00 / Piece
-
US$2,400.00-2,600.00 / Piece
-
US$3,906.00-4,221.00 / Piece
-
US$780.00-850.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- SPA Hot Tub
- Sunrans 2 Person Outdoor Hydrotherapy Hot Tub Luxury Whirlpool SPA with 2 Loungers
Related Categories
Hot Searches
- SPA Products Factories
- China Tub Factories
- Massage SPA Factories
- Hot Tubs Factories
- Best Hot Tub Spa
- Hot Tub Spa Supplies
- SPA Bathtubs Whirlpool Hot Tub
- Indoor Hot Tub Spa
- SPA Bathtubs Outdoor Hot Tub
- SPA Hot Tub Bulkbuy