Sunrans Hot Sale Luxury Outdoor 5 Person Hottub Whirlpool SPA Bathtub Balboa Hot Tub
Contact Supplier
Product Highlights
- Premium Shell Material: Constructed with US Aristech Acrylic for superior durability and finish.
- Comprehensive Jet System: Features 61 total jets including massage, rotating, and air jets for full-body therapy.
- Advanced Control System: Equipped with US Balboa system for precise control of pumps, heater, and lights.
- High-Capacity Heating: 3KW heater compatible with 220-240VAC power supply for efficient water warming.
- Robust Support Frame: Built with #304 thickening stainless steel frame for maximum structural stability.
- Extensive Color Options: Shell available in 10 colors; PVC skirt offered in natural, brown, and grey.
- Global Safety Certifications: Pumps and components approved by UL, CE, KC, SAA, ROHs, and ETL standards.
- Efficient Filtration: Top mount filter system with 100 sq. ft. effective area and 50mg/h ozone generator.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Accessories
- Headrest, Options
- Capacity
- 5 persons
- Model NO.
- SR805A
- Color
- Brown/Gray/Black
- Features
- Bubble Massage, Heater, Jets, Lights, Waterfall, Bluetooth Audio
- Material
- Acrylic
- Shape
- Square
- Key Word
- SPA Hot Tub
- Seating Capacity
- 3 Persons
- Lounge
- 2 Persons
- Product Dimension
- 2230mmx2230mmx940mm
- Weight - Dry/Filled
- 395kg/1645kg
- Water Capacity
- 330us Gallon/1250liters
- Container Load
- 5PCS/20FT; 10PCS/40FT
- Jets Total (PC)
- 61
- Support Frame
- #304 Thickening Stainless Steel
- PVC Skirt
- Natural/Brown/Grey Available
- Shell Material
- Us Aristech Acrylic
- Function
- Whirlpool/Massage Bathtubs, SPA Bathtubs
- Application
- Indoor Tub, Outdoor Tub
- After-Sales Service
- Online Technical Support
- Way of Control
- Balboa System Control
- Transport Package
- Wooden Box
- Specification
- 2330mmx2330mmX1040mm
- Trademark
- SUNRANS
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 901910
- Production Capacity
- 5000 Set/Sets Per Month
Product Images of Sunrans Hot Sale Luxury Outdoor 5 Person Hottub Whirlpool SPA Bathtub Balboa Hot Tub
Find Similar Products
Product Description

| Seating | |
| Seating Capacity | 3 Persons |
| Lounge | 2 Persons |
| Dimensions/Weight/ Container load | |
| Product dimension | 2230mmx2230mmx940mm |
| Packing dimension | 2330mmx2330mmX1040mm |
| Weight - Dry/Filled | 395KG/1645KG |
| Water capacity | 330US Gallon/1250Liters |
| Container load | 5pcs/20ft; 10pcs/40ft |
| Shell | |
| Shell colors | 10 color available |
| Shell material | US Aristech Acrylic |
| Pumps (UL,CE, KC approved) | |
| Jet pump 1 | 2.0HP |
| Jet pump 2 | 2.0HP |
| Circulation pump | 400w |
| Air blower | N/A |
| Electrics | |
| Control system | US Balboa system |
| Power supply | 220V/50HZ |
| Heater (America Balboa brand) | 3KW/220-240VAC |
| Underwater lighting | 5″ LED |
| Skirt corner LED light | 12pcs |
| Logo LED light | 3pcs |
| Jet Configurations | |
| Jets total (pc) | 61 |
| 5.0 inches Massage jets (pc) | 2 |
| 3.5inches Massage jets (pc) | 21(14pcs D-jet,8pcs Rotating jet) |
| 2.5inches Massage jets (pc) | 4 |
| 1.0inches Massage jets (pc) | 34 |
| Air jets (pc) | N/A |
| Filtration | |
| Top mount filter | 3pcs |
| Effective Filtration Area | 100 sq. ft. |
| Ozone Generator | 50mg/h |
| Features | |
| Water diverter(pc) | 2 |
| Air regulater(pc) | 4 |
| Stainless steel fountain | 3 |
| 2inches Suctions (pc) | 4 |
| Drain valve (pc) | 1 |
| EVA Headrest pillows(pc) | 3 |
| Support frame | #304 thickening Stainless steel |
| Overflow outlet (pc) | N/A |
| PVC Skirt: | Natural/brown/grey available |
| ABS base: | 1 |
COLOR AVAILABLE

In strict accordance with international standards, we produce qualified wellness products with CE, ROHs, SAA, KC, ETL approval. Currently, our main markets are: Europe, North America, Southeast Asia, Australia. For examples, right now, we have been building up great business relationship with some countries like Belgium, France, Netherlands, Germany, Norway, UK, USA, Australia and Singapore.
Now SUNRANS has developed into a famous brand with seven series of products such as outdoor spa, spa pool, heat pump, indoor massage bathtub, baby spa, sauna room and gazebo. There are more than 400 items to meet the various needs of customers Customized operation is also acceptable. Also we have a special team for after sales service in order to improve customers' satisfaction.


HOT TUB/OUTDOOR SPA/SPA TUB/SPA BATHTUB/BATHTUB
About the Supplier
This supplier has been audited by TÜV Rheinland. Verify the report on the official TÜV Rheinland website with ID "MIC-ASI252836". Items marked "" are certified.
Company Profile
Sunrans New Energy Technology Co., Ltd is a national high-tech enterprise. It is one of the important members of the Sunrans Group.
Sunrans is the professional manufacturer of Outdoor SPA and Heat pump which has more than 15 years experience in wellness industry. It owned 3 production bases in China which is more than 90, 000 square meters.
Since its foundation, Sunrans attaches much importance to product research and development. Now it has become a famous brand which specializes in 7 series of products as following: Outdoor SPA, Swim Pool SPA, Heat pump, Indoor Massage Bathtub, Baby SPA, Sauna Room, Infrared Sauna, etc.
There are more than 400 items to meet the various needs of customers. Customized operation is also acceptable. Also we have a special team for after sales service in order to improve customers' satisfaction.
In strict accordance with international standards, we produce qualified wellness products with CE, RoHS, SAA, KC, ETL approval. Currently, our main markets are: Europe, North America, Southeast Asia, Australia. For examples, right now, we have been building up great business relationship with some countries like Belgium, France, Netherland, Germany, Norway, UK, USA, Australia and Singapore.
"High Quality First, After-Sales Service First" is our Main Purpose of Co-operation. We aim to be serving to the customers with more excellent quality, professional service and competitive price. We believe in that we will get the achievement of the double Win with mutual effort
About Our Factory & Business Background
- Address
- Intersection of Xiang'er Road and Gongye 8th Road, Huizhou Industrial Transfer Industrial Park, Longmen County
- Terms of Payment
- LC, T/T, Western Union, Money Gram
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CFR, CIF, EXW
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, one month, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Heat Pump, Hot Tub, Outdoor SPA, Swim SPA Pool, Sauna Room, Bathtub
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2010-05-01
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
FAQ
- What is the seating capacity of this hot tub?
- The hot tub accommodates 5 persons total, with 3 dedicated seating spots and 2 lounge spots.
- What are the dimensions and weight of the product?
- Product dimensions are 2230mm x 2230mm x 940mm. The dry weight is 395kg, and filled weight is 1645kg.
- Can the hot tub be customized in terms of color?
- Yes, the shell is available in 10 colors, and the PVC skirt comes in natural, brown, or grey options.
- What is the lead time for production?
- Lead time is within 15 workdays during the off-season and one month during the peak season.
- What payment methods are accepted?
- We accept LC, T/T, Western Union, and Money Gram for payment.
- Does the product come with a warranty or after-sales support?
- Yes, we provide online technical support and have a special team dedicated to after-sales service.
- What is the power supply requirement for this unit?
- The unit requires a 220V/50HZ power supply and includes a 3KW heater.
- How many jets are included in the configuration?
- There are 61 jets in total, including 21 massage jets, 2 rotating jets, and various air jets.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$13,754.00-15,076.00 / Piece
-
US$3,180.00-3,420.00 / Piece
-
US$12,900.00-13,900.00 / Set
-
US$1,900.00-2,200.00 / Piece
-
US$3,340.00-3,400.00 / Piece
-
US$8,399.00-8,999.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- SPA Hot Tub
- Sunrans Hot Sale Luxury Outdoor 5 Person Hottub Whirlpool SPA Bathtub Balboa Hot Tub
Related Categories
Hot Searches
- Bathtub Tub Factories
- Tub Faucet Factories
- China Tub Factories
- Bathroom Tub Factories
- Best Hot Tub Spa
- Hot Tub Spa Supplies
- Whirlpool Hot Tub
- SPA Bathtubs Whirlpool Hot Tub
- Indoor Hot Tub Spa
- Hot Tub Bulkbuy